Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Sokan voltak, mint az oroszok

A szláv kultúra megőrzése mellett egy új rekord felállítása volt a célja a július 5-én megrendezett, nagy népszerűségnek örvendő országos „Ruszkoje pole” fesztiválnak. A moszkvai Kolomenszkoje parkban immáron harmadszorra sora kerülő össznépi rendezvényen az ország legtehetségesebb és legelszántabb kórusai gyűltek össze, azzal a nemes céllal, hogy megszólaljon Oroszország eddigi legnagyobb kórusa. A rendezvényre meghívót kaptak a Guiness rekordok nemzetközi szervezet emberei, hogy hivatalosan is rögzítsék a világ legnagyobb orosz kórusának produkcióját: 2800 ember énekelt együtt, 36 profi kórus segítette őket Oroszország 19 régiójából. A több éves tapasztalattal bírók mellett a jól és a „hamisan éneklő, de a tömegben még nem feltűnő” vendégeket is bátorították az éneklésre (nagy kivetítőn futott a szöveg a gyengébbek és a külföldiek kedvéért). Az orosz népnek egy nagyobb szenvedélye van az éneklésnél, a tömegben éneklés. A régi vallási hagyomány szerint az emberek így kerülhettek közelebb az apostolokhoz, a szentekhez és daluk az éghez szólt.


 A fesztivál még egy érdekességgel várta az énekes kedvűeket: a rendezvényt megelőző napon 50 önkéntes mesterember vállalkozott arra, hogy a régi kazah-orosz szokás szerint egy éjszaka alatt húz fel egy 10 méter magas fatemplomot egyetlen szög felhasználása nélkül (különböző ékekkel oldják meg). Az építkezéshez csak a puszta kezüket, tömérdek mennyiségű fát, fűrészt és szerencsét használhattak a résztvevők. Volt, akinek már sikerült korábban is: az ország több pontján a mai napig állnak a több száz éve hasonló módon született faszerkezetek. A másfél nap alatt összeillesztett templom egy 1702-ben I. Péter utasítására felépített kistemplom pontos mása.
A fesztivált megelőző napokban a rendezvény honlapján szavazni lehetett a három legjobb szovjet vagy orosz dalra, melyeket lelkesen elénekelt a most már hivatalosan is rögzített legnagyobb orosz kórus. Első helyen az 1938-as Katyusa szerepelt magabiztosan, őt követte a nem kevésbé népszerű orosz himnusz, majd holtversenyben az Oleszja és a Ruszkoje Pole című költemények következtek.
Az idei fesztivált Szergej Radonezsszkij 700. születésnapja alkalmából rendezték. A XIV. században Oroszország gyenge volt, folyamatos belső viszályokkal és külső támadásokkal kellett megküzdenie, a szerzetesek és kolostorok széthúztak. Ekkor jelent meg a színen az „orosz lélek tanítómestere”, a halála után szentté avatott Szergej Varfolomej (később Radonezsszkij), aki új célt tűz ki az orosz nemzet elé és egyesítette azt. A történelemkönyvek szerint ő volt az a személy is, aki megáldotta Dmitrij Donszkojt a híres kulikovói győzelme előtt.
A fesztiválra idén 115 ezren látogattak el.
0 Tovább

Színes oroszok: filmek, koncert és beszélgetések

Két hete vette kezdetét a Colours fesztivál a Kinó Caféban. Most szombaton és vasárnap lesz az OROSZ hétvége, nagyfilmekkel és dokumentumfilmekkel, fergeteges WATTICAN PUNK BALLET koncerttel, és kerekasztal beszélgetésekkel.

Szombat este 18.OOtól Misa8o beszélget Anna Zabojevával (cipőmester, videóművész, ld. interjú Annával itt), Oksana Sarkisovával (CEU/OSA, Verzió), és Georgij Zavalnijjal (teamesterünk, Sztakan teánk szülője). A téma: migrációs minták, egyéni életutak.

Vasárnap este 17.OOtól Gingerina beszélgetek Csillik Dilárával, Irina Molodikovával (CEU), dr. Melegh Attilával (BCE). A téma a posztszovjet térség migrációs dinamikái, migrációs, kultúr-, és szociálpolitikai szemszögből.

Filmek szombaton: 14.oo rövidfilmek, 16.oo Elena (recenziónk itt), 17.oo Anna, Keleti pu/ Picasso gyermeke.

Wattican Punk Ballet, koncert szombat este 2o.oo

Filmek vasárnap: 14.3o Így ért véget a nyaram, 19.oo/ 21.oo Rasskazy

Jegyeket itt lehet rendelni, és a fesztivál honlapja itt.

Köszönjük a meghívást Barta Editnek és Tóth Hajnának!

Találkozunk a Kinóban, lájkolj a facebook-on!

0 Tovább

Zsiók Oroszországban

Orosz fotóművészek kiállítását nyitják meg ma 17.00 órakor az Orosz Kulturális Központban, az Andrássy út 120. alatt. A tárlat a tavaly novemberben, Moszkvában megnyitott Oroszországi Zsidó Múzeum és Tolerancia Központból érkezik, amely a világ egyik legnagyobb ilyen intézménye.

0 Tovább

Nyár, fesztivál, Oroszország

Kedves Olvasó, hallott már az Uszágyba Dzsessz Fesztiválról? ... Pedig idén tízedik alkalommal került megrendezésre a Moszkva környéki Arhangelszkojében, az egykori hercegi palota udvarában.

0 Tovább

VERZIO filmfesztivál: Oroszország fókuszban

Az idei Verzió igazi ínyencség volt számunkra, akik kiváncsiak vagyunk Oroszországra. Az elmúlt pár év szűkölködés után, orosz és nemzetközi dokumentumfilmeket láthattunk a régióból, sokféle témában. Ezúttal hármat tudtam meríteni belőle, remélem, ami kimaradt, azt pótolni tudom majd. Bevallom mélyre ment. Mind a három.

Anton itt van

A film megkapó naivitással, bevallott botorkálással indul. Ljubov Arkus, a Szeansz magazin alapítójának, főszerkesztőjének elsőfilmes kísérletét látjuk. Ljubovnak van köze a filmhez, évitzedeken keresztül a film körül mozgott, kritikusként, Filmművészeti Főiskola végzőseként, a filmről szóló hétkötetes mű szerkesztőjeként, és oktatóként a SzentPétervári Állami Egyetemen. Története egyszerre személyes és távolságtartó. Az autizmussal küszködő fiúval, Antonnal való kibontakozó barátsága, személyes kötődése a fiú iránt, törődése, nem szándékoltan kerül a film középpontjába. Az eleinte ridegnek, és egyenesen tolakódónak tűnő kamerás megfigyelés során Ljubov megtanulja érteni, érezni a fiút, végül kameráján keresztül a néző is megszereti Antont, és reszketve figyeli sorsának alakulását.

0 Tovább
«
12

Oroszok

blogavatar

Oroszország, nagy ország. És milyen izgalmas! Levél: azoroszok [kukac] gmail.com

Utolsó kommentek