Alízzal, nyolc éves spánielemmel sétálva a városban, sok kutyával ismerkedünk meg naponta. Alkalmanként rácsodálkozom a bemutatkozáskor, milyen állati(!) izgalmas neveket adnak egyes gazdik eb-társuknak. Ami még meglepőbb, hogy több orosz névvel is találkoztam már. Itt van például Olga, a sintértelepi kis fehér keverék, vagy Szonyja, a fekete drótszőrű tacskó a Hunyadi térről, Igor az agár… Irigylem tőlük ezeket a szép neveket, de igaz ami igaz, az én drága, kövérke Lizikémre sajnos tényleg nem illik egy fürge, karcsú orosz lánynév, mint például Kira… De mi szerint választunk nevet akár kutyánknak, akár gyermekünknek? A régi időkben egyértelműen nem a divat, vagy a szép hangzás miatt kapta valaki a nevét. Sokkal komolyabb tényezők, mint például az egyház, vagy egy elhunyt családtag határozták meg azt, hogy kit hogyan hívjanak. Akinek aktuális, van pár tippem szép orosz nevekre, de azért jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy – legalábbis sokak szerint – a név meghatározza viselője személyiségét, karakterét, éntudatát. Akad olyan kutató is, aki szerint nevünk, mint más szociokulturális tényező, még a sorsunkat is képes befolyásolni…   

Érdekes, hogy gyerekként még mielőtt az „én” személyes névmást elkezdenénk használni, már nevükön beszélünk magukról. („Danika nem kér enni.”) Meg az is, amikor felbukkan egy érzés valaki mással kapcsolatban, hogy ehhez az emberhez valahogy nem illik a neve.

Olvastam egy felmérésről, amiben a legelterjedtebb orosz nevekhez kapcsolódó arculatokat vizsgálták. Egyrészt azonos nevek viselőit analizálták több szempont szerint, úgy mint külső megjelenés, karakter, énkép, intellektuális sajátosságok, érzelmi reakciók, stb. Illetve megkérdeztek másokat az adott nevekhez fűződő képeikről, fantáziájukról, asszociációjukról. Hogy mely nevek a legelterjedtebbek? Az Alekszandr, Alekszej, Vlagyimir, Dimitrij, Mihail, Szergej, illetve nők között az Anna, Elena, Olga, Jekayerina, Natalja, Vera.  A végeredmény azt a felvetést igazolta, miszerint a személynevünknek pszichés tartalma is van. 

Például az Alekszejek kedvesek, gyengédek, rendesek. Vagy vidámak és nyitottak, vagy érzékenyek és csöndes lúzerek.

Az Alekszandrok – ahogy a történelem kiemelkedő Alekszandrjai is – okosak, harcosak, szertik magukat, céltudatosak, agresszívek, erősek. Külső megjelenésre általában magasak és gyakran világos tónusúak.

Amiben a Vlagyimirek többnyire különböznek a többiektől, az az uralkodó-, szociábilis karakter, okosság, ravaszság. Többnyire kemények, nyugodtak és dicsekvők. Sokszor sötét tónusúak.

Dimitrij körül több ellentmondás is van, ami már önmagában is a név viselőinek kettősségére utal. Belül komorak, míg kívül vidámságot színlelnek. Sokszor különlegesek, de ugyanannyiszor hétköznapi figurák. Nyugodtak, de bizonyos helyzetekben agresszívan viselkednek. Komolytalanok, miközben a legmélyebb gondolatok foglalkoztatják őket.  

A felmérésben résztvevő Szergejek többnyire önállóak, büszkék, praktikus gondolkodásúak, racionálisak, sebezhetőek, ellentmondásosak, beszédesek, vidámak, vonzó külsejűek voltak.

Sokaknak a Mihail név hallatán egy- illetve a medve jut eszükbe. Valószínűleg emiatt az asszociáció miatt, a Mihailokat gyakran magasnak, esetlennek, barna hajúnak, konzervatívnak, dolgosnak, céltudatosnak, barátságosnak, nyugodtnak és egyszerűnek képzeljük.  

A női nevekkel kapcsolatban még több a külsőre vonatkozó megállapítás.  

Anna – szép, szuggesztív, sötét hajú, nem nagy szemű. Többnyire nőies, kedves, titokzatos. De lehet szeszélyes, könnyűvérű, energikus is, aki a szabályokat áthágja. És harmadsorban lehet olyan Anna, aki uralkodó típusú, független, hideg, könyörtelen, büszke és komoly.

Jekatyerinát a megkérdezettek többsége vonzónak, magasnak, kedvesnek, gömbölyű arcúnak, hercegnő típusúnak képzeli. Továbbá uralkodónak, erősnek, céltudatosnak és kitartónak. De ebben az esetben is létezik egy másik Jekatyerina, aki kicsi, egyszerű, házias, melegszívű, szabálykövető, szürke és hétköznapi jelenség.  

Olga – vele kapcsolatban is többféle személyiség körvonalazódott az asszociációk mentén. A legelterjedtebb kép, hogy világos, erős, magas, vonzó nő. Okos és megfontolt, családcentrikus és kényelmes. Zárkózott és titokzatos, inkább érzelmeire hallgató. A másik Olga harcos, uralkodó, fenyegetőző, férfias. Leírnak egy harmadik Olgát is, de szerintem ez már komolytalan.

Elenák – ahogy az várható, az emberek többsége szép, sugárzó, nőies, szexis nőt társít a név mellé. Felforgató, ellentmondásos személyiségűt, akik néha önteltek és egoisták. Az igazi Elenák még szórakoztatóak, beszédesek, érzékenyek és szívélyesek.

A Nataljahoz (Natasához) elsősorban a praktikus jelzőt illesztették. Ezen kívül az energikust, kitartót, aki eléri kitűzött célját. A „másik” Natálja inkább melegszívű, kedves, kellemes, visszahúzódó, olyan, aki tetszik a férfiaknak. A harmadik típusú Nataljahoz tartoznak mindazok, akik az első kettőhöz nem. Akikkel nehéz kijönni.

Vera (Verocska) – A szó jelentése „hit”, de ezzel ebben a felmérésben nem törődtek. Szóval három típust írtak itt is körül. A könnyed, munkaszerető, türelmes, reményteli nő. A meleg, házias, praktikus és terebélyes nő. És Vera, a hideg, büszke, kemény, intelligens, vékony testalkatú nő.

Ennyit a felmérés eredményeiről. Én mindenesetre a Tamarára, Szonyjara és Tatjanara szavazok. Ami pedig a fiúkat illeti, nekem Igor és Iván a kedvencem, de ha valakit Pjotrnak hívnak, azt biztosan már ismeretlenül is szeretem.