Létezik egy iciripiciri kiállítás Szentendrén. Nem lenne nehéz hosszan beszélni róla, csak hogy érdemes-e... mert magyarázat nélkül is ugyanazt a hatást váltja ki az emberből.  Hogy tudniillik csodák márpedig vannak!

A műalkotások elkápráztatták már az amerikai elnököt, a római pápát és világszerte az embereket. Utána pedig idehozták őket, a szentendrei Fő téren működő Korona étterem tulajdonosának lakásmúzeumába. És azóta ezek a csodák itt laknak nálunk, Magyarországon. A tulaj tudniillik jó barátja Mikola Szjadrisztij, ukrán ötvösművésznek.

Nem arról van szó, hogy ne láttunk volna már tevekaravánt, vagy sakktáblát... jó, aranyból talán kevesebbet. Hemingway portréját is sokan megfestették már. Szóval a kiállított alkotásoknak talán nem is a témájuk a lényeg. Hanem az, hogy mekkora méretben alkotta meg őket Szjadrisztij, az őrült, a zseni.

A tevekaraván ugyanis egy tű fokában, a sakktábla egy gombostű fején, Hemingway portréja pedig egy rizsszemen van! De dolgozik még cukorszemre, mákszemre, vagy hajszálra is. (A hajszálat előtte még kifúrta!) A kiállítás része a világ legkisebb könyve is, ami huszonkilenc oldalas és lapjai pókhálóval vannak összefűzve. Engem már az ötlet is meghat. Elég lenne, ha csak azt állítanák, hogy ezek a dolgok pedig tényleg ott vannak. De nem, a 0,03-4 milliméteres alkotásokról meggyőződhetünk egy mikroszkóp segítségével.

Mert a mikro-miniatűrök szabad szemmel láthatatlanok.

A művész Szovjetunióban született, egy Harkov megyei kisfaluban. Negyven éve foglalkozik mikro-miniatűrök készítésével. A szót is ő találta ki: mikro – kicsinyített; miniatűr – finom műgonddal kidolgozott, kisméretű műtárgy. Minden alkotása kézimunka, különleges és kifinomult technológiával készült remekművek. Az általa kifejlesztett technológiáról két könyvet is írt. Nehezen patkolható-e egy bolha? és A mikro-technika titkai címmel. Utóbbi 1970-ben megkapta a legjobb tudományos-ismeretterjesztő kiadvány díját.

„A különlegesen finom és pontos műveletek során egy meghatározott belső ritmushoz ragaszkodom. Arra törekszem, hogy a szerszámmal szívem két dobbanása között hajtsam végre munkámon a soron következő műveletet.”- mondja a művész.

Mikola Szjdrisztij iciripiciri kiállítása óriási!