No, nem a szén-, és ércbányászatról van szó, hanem arról a kellemes párás helyről, ahol az ember teste-lelke megtisztul és megmelegszik a fagyos Oroszföldön. Az alábbi fotót Gerd Ludwig készítette a Moscow never sleeps sorozatból (kép innen a sorozat itt és itt):
Az orosz bánya sajátos hagyományokkal rendelkezik, és külön iskolát képvisel. Nem mindegy, hogyan használjuk a vényiket, azaz a venyigéből, gallyakból készült seprűt, amivel egymást, illetve magukat paskolgatják a fürdőben gőzőlgő testek. Nem mindegy az sem, hogy miből is készül az a seprűcske, az eukaliptusz léguti megbetegedésekre jó, a juhar salaktalanító, gyógyító hatású, a nyárfa pedig vízelethajtó. A bánya arra is jó, hogy ha a fűtés, vagy melegvíz ellátás akadozik, akkor a meleg fürdőbe ellátogatva az ember szépen, alaposan tetőtől talpig lesuvickolhatja magáról a rárakódott, ráfagyott bőrfeletti (ruhaalatti) fölös rétegeket. Vannak bányák, ahol nők, férfiak külön-külön helységben, anyaszült meztelenül mosakodnak, hajat mosnak a hatalmas lavorokban a jól felfűtött teremben. Még most is érzem a gőzölgő szappan illatot.
Amikor a fürdőszobátlan dél-oroszországi falusi házunkhoz hozzáépítettek egy tisztálkodó helyiséget, nem volt kérdés, hogy egy kis kályha kerüljön bele, hogy minden hétvégén alaposan fel lehessen fűteni a minibányánkat. Tisztálkodás előtt egy, félórával alaposan befűtöttünk, majd vödörökben állt a kis kályhán a forró víz, mellette a hideg. Lavorokban, kis kádban mosdottunk a finom, meleg, gőzölgő házi fürdőnkben, nyáron is. Azóta persze fordult a világ, a finn szauna az otthonokban is elterjedt. Az orosz fürdő nedves, forró, és van benne gőz.
A vélemények megoszlanank az orosz bánya és a finn szauna közti különbségekről, ami biztosnak tűnik, hogy közös eredetük van. Az orosz hagyományos bánya tulajdonképpen egy faházikó amit alaposan (fával) felfűtenek a benne lévő kányhával. A felfűtés módja és a házikó kialakítása többféle lehet, a keletkező szénnek és parázsnak fertőtlenítő szerepe van. Hagyományosan a kályha melletti szenet feltakarítva szalmát terítettek, innen ered a seprűvel való ütögetése, mintegy mélytisztítása a bőrnek. A mai, korszerű fürdők, már a nyugati igényekre koncentrálnak, az alapvető tisztálkodási igények, illetve a melengető gőz mellett, finn szaunával is rendelkeznek, ami ugye, abban különbözik, hogy szárazon melegít egészen a csontokig. Masszázs, kozmetika, stb., természetes kelléke a korszerű fürdőknek, csak úgy mint nálunk. Kiterjedt fürdőlánc a magát a XVIII. századból eredeztető Sanduny, ahol étterem, cipő- és ruhatisztító, szépségszalon is van, valamint megrendelhető a mosdatás mint szolgáltatás is. Kiemelt hírességek is megfordultak itt, például John Travolta vagy Charlotte Sarkozy is igénybe vette szolgáltatásait.
Az oroszok, csakúgy mint a magyarok kellemes időtöltésnek és társasági eseménynek tekintik a bányába, azaz a fürdőbe járást, amit sörözéssel, oldott beszélgetéssel toldanak meg. A komoly fürdőző természetesen finom mézes teát iszik, aminek salaktalanító, nyugtató hatása van. Magyarország a fürdők országa, de a bánya, főként a fogvacogtató orosz hidegben, kihagyhatatlan élmény, még a Szecskán, Gellérten, Lukácson stb kényeztetett, (vízben sakkozó), magyarhoniak számára is.
Utolsó kommentek