Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Idill a metropoliszból

Moszkvában hivatalosan több mint tizenegymillióan laknak. Becslések szerint az illegális bevándorlókkal együtt ez a szám ennek akár a másfélszerese is lehet. Ráadásul a vízfejű ország fővárosának komoly ipara is van. Tizenötmillió szomszéd és rengeteg gyár mellett nehéz egy meghitt helyszínt találni a kikapcsolódásra és bizony el kell viselni, ha egy óriási kémény néha eltakarja a napot. Ezt a témát boncolgatják Aleksandr Gronszkij képei, melyek harmadik helyet értek el a Daily Life-kategóriában az idei World Press Photo kiállításon.

3 Tovább

Az oroszoké a legnagyobb...

Ez tulajdonképpen úgy igaz, hogy az oroszoké volt a legnagyobb. És az is csak 2007-ig. Meg csak Európában. De mi is? Hát szeméttelepük! Igaz, amikor már akkora lett, hogy még ők is megijedtek tőle, elásták, eltemették. Ma, ha nem tudnánk mi ez a hatalamas kitüremkedés, azt hihetnénk, hogy egy hegy. …De ismerve az előzményeket, engem inkább egy hatalmas sírra emlékeztet.

2 Tovább

Aki megtanította Hollywoodnak a színészetet: a másik Csehov

Az író, az ikon, a mindenki által ismert Anton Pavlovics Csehov mellett a Csehov-családban van még valaki, aki a modern színházra hasonlóan nagy hatással bír, és lassan Magyarországon is elfoglalja méltó helyét a színházi képzés kánonjában: az író unokaöccse, Mihail Alekszandrovics Csehov. 1891-ben született, így még ismerhette nagybátyját, sőt, az író nagy színészi karriert jósolt neki gyerekkori bohóckodásai láttán. És tényleg.

0 Tovább

Sztálin nótája

Sztálin és a zene kategóriában sokaknak bizonyára csak a Sztálin-orgona, vagyis a katyusa ugrik be. Sztálin egyik kedvenc dala azonban, amit a mai napig "Sztálin dala"-ként tartanak számon egy népszerű grúz dal: Szulikó. A Szulikó grúz női és férfi név egyaránt, jelentése: lélek. A dal szövegének szerzője Akakij Cereteli (a modern grúz irodalom megteremtője), a dallamé pedig Varenyka Cereteli, a keletkezés időpontának 1895-ös évet szokás megjelölni. Visszaemlékezések szerint egy üveg jó grúz bor mellett gyakran dúdolgatta magában is a "vezér", ha éppen nem valaki húzatta neki.

A Vörös Hadsereg Kórusának előadásában

2 Tovább

Az igazi harcosok klubja

A sztrelka az orosz tolvajnyelvben találkozót jelent. A '90-es években így hívták az orosz alvilági bandák találkáit is, melyeken a vitás kérdések rendezése gyakran masszív tömegverekedések révén történt. A bandákban ezért nagy számban jelentek meg a városi küzdősportklubok fiataljai és a sztrelka gyorsan a könyörtelen utcaharcok szinonímájá vált.

A '90-es évek anarchikus állapotainak azonban a putyini rendteremtés gyorsan véget vetett és a bandaharcok száma drasztikusan lecsökkent. Bár a futballhuligánok rendszeres összecsapásai gondoskodtak róla, hogy a tesztoszteron-túltengéses fiataloknak legyen alkalmuk időnként kiengedni a gőzt, komoly rés keletkezett az utcaharcok piacán. Ezt ismerték fel a Tron MMA nevű szervezet alapítói is, akik pár éve rendhagyó utcaharc-bajnokságot indítottak, hogy, hogy nem, éppen sztrelka néven.

0 Tovább

Oroszok

blogavatar

Oroszország, nagy ország. És milyen izgalmas! Levél: azoroszok [kukac] gmail.com

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek