Az orosz kapcsán nem ritka, hogy elsőként a vodka, a jó huzat, a mákonyosság ugrik be az embereknek. S hogy az italozásért valaha kitüntetést is osztogattak volna orosz földön? Azt bárki kitalálhatja, hogy ez bizonyosan nem a Szovjetunió idején történt, ugorjunk hát vissza az időben egészen a XVIII. század elejére, I. (Nagy) Péter uralkodásának korára.
 

Nagy Péter rendkívül népszerű, de legalább annyira megosztó személyisége is az orosz történelemnek. Ezt bebizonyította a 2009-es Oroszország Neve c. show is, ahol a közönség megszavazta a posztmodern Oroszország 12 márkanevét, akik közé Péter is bekerült az ötödik helyen. Reformjai, nyugatosító törekvései, állandó háborúi mellett gyakran megemlékeznek nagy port kavaró lumpolásairól, melyekbe az orosz társadalom krémjét (a hölgyekkel együtt!) is kötelezően bevonta.


 
Az intézményi reformok mellett többek között létrehozta a Legesleghóbortosabbak, legeslegtréfásabbak és legeslegrészegesebbek zsinatát is, melynek élén a hercegpápa állt – ő a pressburgi, jauzai és kokuji összbohóc pátriárka címet is viselte, s aki nem más volt, mint Péter egykori udvari nevelője, a nem éppen intellektusával kitűnő Nyikita Zotov.
 
Mindezek ellenére az alkoholizmus elleni küzdelem érdekében 1714-ben Péter bevezette a Részegség Érdemrendet, ami nem más volt, mint egy öntöttvas medál, ami a láncok nélkül 6,8 kilót nyomott, ezzel egyébként kiérdemelte a történelem legnehezebb kitüntetése címet. Akit ezzel tiszteltek meg (a begyűjtött részegek), annak bizony a sorsa is nehézre fordult: a kitüntetést ugyanis nyakba akasztották egy lánccal, mégpedig úgy, hogy egy álló hétig nem lehetett azt levenni. Az érdemrend ugyan megszűnt, de az alkoholizmus máig súlyos teher az orosz társadalom számára (is).