Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Repedések a Kreml falán

"Az út a Kremlhez Jaroszlavlon keresztül vezet" - harsogta Vlagyimir Milov ellenzéki politikus pár hete a jaroszlvavli polgármester-választás első fordulója után tartott demonstráción. Időközben a második fordulót is megtartották, ahol Jevgenyij Ursalov látványos győzelmet aratott az Egységes Oroszország (értsd: Kreml, értsd: Putyin) által támogatott Jakov Jakusevvel szemben. A széleskörű ellenzéki összefogás eredményeként, meglehetősen egyenlőtlen pályán születő győzelemhez nagy reményeket fűznek az orosz politikában változásra éhező ellenzékiek.

Jaroszlavl Moszkvától 250km-re északkeletre fekvő kisváros (durván 600ezer lakossal) ezeréves történelemmel és számos turisztikai látványossággal. Pár hete azonban a világsajtó politikai rovatainak visszatérő szereplője, tekintettel a szovjet idők óta regnáló polgármester Jakusev bukására. Jaroszlavlban az ellenzéknek sikerült az, ami egy hónapja az elnökválasztáskor nem, hiszen nem csak a regnáló elitet szidták, hanem egységesen felsorakoztak egy alternatív jelölt mögött, aki aztán a komoly ellenszél ellenére is nagy többséggel nyerte meg a választásokat.

0 Tovább

Ars medica a Szovjetunióban

Leonyid Ivanovics Rogozov (1934-2000) klinikai sebész rezidensi munkáját megszakítva 1960-61-ben részt vett a kalandosnak ígérkező 6. szovjet antarktiszi expedíción mint a csoportot kísérő orvos. Egyebek mellett meteorológusként és sofőrként is tevékenykedett, bár az expedíció kezdetén valószínűleg nem gondolt még arra, hogy vakbélműtétet fog végrehajtani saját magán, amihez egy meteorológus és egy mérnök fognak asszisztálni.

0 Tovább

Krasznaja Moszkvával locsolkodni, höhö

Gyerekkoromban húsvét táján az osztálytársak folyton azzal cukkoltak, hogy én biztos Krasznaja Moszkvát viszek locsoláshoz, jókat röhögve azon, hogy az milyen büdös. Eleve: a bárdolatlan oroszok és a kifinomult ízlést igénylő finom parfümök a hetvenes-nyolcvanas évek magyarjainak elképzeléseiben két külön világhoz tartoztak, a Krasznaja Moszkvára mint nevetséges és sikertelen erőlködésre tekintettek ennek cáfolatára. Annak ellenére, hogy anyukám orosz, sosem láttam otthon Krasznaja Moszkvát, így ezt a cukkolást sosem tudtam komolyan venni. De most utánanéztem, mit is kell tudni a legendás termékről.

2 Tovább

Plakátforradalom: a konstruktivizmustól Igor Gurovicsig

A szovjet konstruktivista plakát a grafikai design önálló iskolája lett. Ahogy az egy rendes korstílushoz illik, a konstruktivizmus hamar átvette A design szerepét, a Szovjet Oroszország termeléséhez kapcsolta magát, a színházi díszlettől, az építészeten át a hétköznapi használati tárgyakig, a textilektől a bútorokig, a plakáttól a menüig megihlette tervezőit. A konstruktivizmus az egyéni művészet tagadásával a közösség, az új szovjet társadalom szolgálatába állt. A konstruktivista plakát és grafika kiemelt figyelmet érdemel, hiszen hatása a szovjet határon túlgyűrűzött, megilhette a Bauhaus és a De Stijl követőit.

A konstruktivizmus nyomába lépő szocialista realizmus után új fordulatot hozott a rendszerváltás. Az elmúlt húsz év számos meglepetést hozott. A fogyasztói társadalom igényei mellett, a múlt is jelen van a ma vizuális tervezésében. Ez a poszt a mai orosz plakát forradalmárát mutatja be, Igor Gurovicsot, és design csapatát, az Ostengruppet.

Az orosz design jövője: Igor Gurovics munkája.

0 Tovább

Barátom volt Szovjetunió

Félig oroszként személyes barátság fűz a volt Szovjetunióhoz. Számomra ez nem egy politikai állásfoglalást jelent, sőt engem is taszított államfőink szenvedélyes csókjainak látványa a tévében… Az én kapcsolatom sokkal közvetlenebb volt. Nekem ez a barátság szeretetet, elfogadást és egy sor érdekes használati tárgyat jelentett.

2 Tovább

Oroszok

blogavatar

Oroszország, nagy ország. És milyen izgalmas! Levél: azoroszok [kukac] gmail.com

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek