Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Putyin nem pöcsöl

Putyin - magyar hangja Piszkos Fred - kavar, nagyon kavar. A választási kampányában azon volt a hangsúly, hogy mennyire érti az ország és a világ ügyeit. Ezen a héten azt is láthatjuk, hogy amihez biztosan ért, az a hatalom megragadása és megtartása.

Az orosz politikai rendszer megújulás előtt áll, láthatóan kifulladt az eddigi struktúra, az eddigi pártok már nem képesek és nem is akarnak megváltozni, egyre erősödnek a hatalommal szembeni hangok, és már csak idő kérdése, hogyan találják meg a közös formát nemtetszésük politikai kinyilvánításához. Azt is gondolhatnánk, hogy hiába választották meg Putyint újra elnöknek, közelít korszakának vége. Azért azt lehet sejteni, hogy van valaki, aki ezt nem fogja ölbe tett kezekkel várni, ráadásul Putyin nem az a pöcsölős fajta.

0 Tovább

Vendégposzt: Putyin utolsó ciklusa?

Mai vendégposztunkat Tóth-Czifra András, politológus, politikai tanácsadó jegyzi. András nagyszerű elemzéseket és kommentárokat ír Oroszországról No Yardstick című blogján, és a Twitteren. Az alábbi cikk átfogó politikai helyzetelemzést nyújt:

"Az orosz politika iránt érdeklődők mögött (és előtt) izgalmas hónapok állnak. A legérdekesebb a jelenlegi helyzetben az, hogy Oroszországban egyértelműen változik valami. Vagy talán már meg is változott. És hogy ez a változás meddig tart és milyen irányba mutat, azt mindenki csak találgatja. Az viszont biztos, hogy fordulópontjához érkezett az orosz politika, ezért érdemes áttekinteni a helyzetet.

Lejárt a társadalmi szerződés

Vlagyimir Putyin több mint tizenkét éves uralma két alapkőre épült. Az egyik ezek közül a gazdasági növekedés szinte már közhelyszámba menő megugrása, amely ugyan Borisz Jelcin regnálásának utolsó éve alatt kezdődött el, mégis Putyin nevéhez köti az orosz társadalom, az ő ideológiájává vált. A régi-új elnök ciklusai alatt az orosz GDP vásárlóerő-paritáson 72%-kal nőtt, a szegénységben élők száma megfeleződött, és beköszöntött a zavaros 90-es évek után az oroszok által annyira áhított stabilitás. A putyini társadalmi szerződés egyszerű volt: a stabilan növekvő jólét fejében az orosz állampolgárok szemet hunytak az állami vaskéz visszatérése fölött a gazdaságban és a politikában, sőt, a legtöbb intézkedéssel talán egyet is értett az erős központi hatalomhoz szokott orosz lakosság. Ezzel a többségnek egyébként valószínűleg jelenleg sem lenne baja. A baj e téren ott alakult ki, hogy a végletekig központosított rendszerből Putyin a stabilitás érdekében szükségszerűen kiiktatott minden rugalmasságot, visszacsatolási, illetve változtatási lehetőséget. Az ország 83 régióját központilag kinevezett kormányzók, a lakosságtól elszakadt, korrupt kiskirályok irányítják, akik sokszor valóban úgy tűnik, személyes tulajdonuknak tekintik az általuk irányított területet. Ha egy ilyen rendszer a változás igényével szembesül, ahogyan az energiahordozók exportjától függő Oroszország a gazdasági világválság alatt, az villámgyorsan elkezdi alulról rohasztani a fundamentumokat. Nem véletlen, hogy már a tavalyi tüntetések előtt is fel-fellángolt néha vidéken a szociális elégedetlenség.

0 Tovább

Putyin is schmittelte a doktoriját

Nem Schmitt Pál az első plagizálással megvádolt regnáló elnök. Rossz nyelvek szerint Vlagyimir Putyin kandidátusi disszertációja sem teljes egészében önálló munkán alapul.

A jogász végzettségű Putyin akadémiai karrierjét félbeszakította KGB-s pályafutása illetve a '90-es évek első felében a szentpétervári városházán betöltött állása. Mentora Anatolij Szobcsak azonban elvesztette az 1996-os polgármesteri választásokat és Putyin átmenetileg munka nélkül maradt. Kihasználva a lélegzetvételnyi szünetet Putyin visszatért az egyetemi élethez és bár a Szentpétervári Bányászati Intézet rektorának emlékei szerint az először benyújtott dolgozatát a bizottság visszadobta, Putyin átdolgozta azt és végül 1997 júniusában sikeresen megvédte a "Régiós nyersanyagok kitermelésének stratégiai tervezése a piaci viszonyok kialakulása közben" című kandidátusi disszertációját.

3 Tovább

Design az Urálon innen és túl: Vagyim Kibargyin és a világ

Azt mondják, Oroszországban a designnak két fővárosa van: Moszkva és Jekatyerinburg. A design és reklámpiac sikeres cégei itt koncentrálódnak. A két város orosz léptékben közel van egymáshoz, csupán 16oo kilométernyire (hozzávetőleg 24 órányi autóutra). Jekatyerinburg az Urál lábánál fekszik, az Európát Ázsiától elválasztó képzeletbeli határ kellős közepén. A város az Uráli Föderációs Okrug (régió), és a Szverdlovszki Oblaszty adminisztrációs, gazdasági és kulturális központja. Jekatyerinburgban számos kutatóintézet, felsőoktatási intézmény működik, és Jekatyerinburgot tartják az orosz rock bölcsőjeként (Pétervár mellett). Az Urál rock zenészei megérdemelnek majd egy későbbi posztot. Figyelemre méltó, hogy a kortárs táncnak külön tanszéke van a Jekatyerinburgi Egyetem Bölcsészkarán, nem beszélve arról, ha valaki a forma-, grafikai, ruha- vagy egyéb tervezésre adja a fejét, sem kell feltétlenül Moszkvába utaznia. Jekatyerinburg idén ráadásul Oroszország design fővárosa, az évente ismétlődő rendezvénysorozat keretében.

BON VOYAGE!

Napjaink egyik legsikeresebb tervezője Vagyim Kibargyin is itt kezdte. Az omszki születésű fiú a Jekateryinburgi Építészeti Akadémia elvégzése után meg sem állt a nemzetközi hírnévig. A Wallpaper a világ 4o legbefolyásosabb designerei (azok, akik megváltoztatják a világot) közt tartja számon Kibargyint, aki számos nemzetközi díjat is elnyert (Németországban, Japánban, Olaszországban). 2oo5 óta Prágaban dolgozik, saját studiója gyártja hétköznapi használatra tervezett termékeit. A termékek megvásárolhatók Európában, Oroszországban és a tengerentúl, az USÁ-ban és online. Kezdjük a kedvencemmel, az angyalszékkel (ANGEL CHAIR):

Egyszerűen nagyszerű az egyszerre csomagolás, és egyszerre óratest (CLOCK BOX):

0 Tovább

Kiutalt barát (Interjú Papp Gábor Zsigmond filmrendezővel)

Nemrég hallottam baráti összejövetelen, ahogy valaki lelkesen mesél egy új magyar dokumentumfilmről, A szovjet levelzőpajtás-ról. A történet a beszámolót is, engem is meghatott. Papp Gábor Zsigmond, fiatal filmrendező utánajárt harminc évvel ezelőtt kiutalt barátjának, egy akkor 13 éves orosz lánynak, akinek címét orosz tanára nyomta kezébe, hogy akkor tessék, itt van, vele kell leveleznie. Nekem is volt ilyen "barátom", akiről még annyi emlékem sincs, hogy kisfiú volt-e, vagy kislány. Megirigyeltem a barátságot, az élményt és megkérdeztem magát az illetékest, neki hogyan sikerült...

5 Tovább

Oroszok

blogavatar

Oroszország, nagy ország. És milyen izgalmas! Levél: azoroszok [kukac] gmail.com

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek