Egy barátom szerint a történelmet nem az évszámok és csaták kordinátájában, hanem családregény formájában kellene tanítani a lányoknak. Ők általában a szerelmi szálakra és egyéni sorsokra kiváncsibbak és szerinte így sokkal jobban megjegyeznék a világ történéseit. Nem rossz gondolat. Ami engem illet, legalábbis igaza van. II. Miklós, utolsó orosz cár és családja története - ami szól háborúkról, forradalomról, bel- és külpolitikáról és általában Oroszországról - elvarázsol, tragédiája fogva tart akárhányszor a témához nyúlok.
Borzsomi - mélyről jövő nosztalgia
Meglepő módon az oroszok néha vodát (=víz) is isznak, nemcsak vodkát. Az orosz ásványvízpiacon a forgalom a 2000-es években évi 10-15 %-os növekedésnek indult, és ahogy a legtöbb helyen a világon, a két nagy kólagyár uralja a piacot. A tanácsadók évek óta nem tudják eladni a piacelemzéseiket, mert a potenciális megrendelők is tudják, hogy nincs változás: stabil növekedés, változatlan részesedés.
És ebbe az unalmas (de jövedelmező) képbe rondít bele az, hogy vége a hét szűk esztendőnek, az orosz piacra visszaengedik a grúz termékeket, így a legendás Borzsomit is.
Metró étterem
A moszkvai metró messze földön híres, főleg díszítettségéről, de kihasználtságáról is: óriási a tömeg az orosz főváros csontvázát alkotó tömegközlekedési eszközön. Talán éppen erre apelláltak a Metró Söröző és Étterem megalapítói, ahol alkalom nyílhat egy vacsora vagy egy sör mellett a metrót csupán megidéző, de mégis igazán hangulatos díszletek hosszas vizslatására, az árfekvés alapján leginkább turistáknak. Lássuk milyen az étterem vizuális kínálata.
Az alsó szint az étterem-sörözőben kissé szokatlan látványt nyújtó metrókocsival
A háború igaz szerelmesei
A szovjet veterán és a német asszony hatvan évvel találkozásuk után lettek végleg egymáséi, mert mindig a történelem írja a legmeghatóbb ponyvákat.
Ivan Bivsihet 1943-ban 19 éves korában vitték el a frontra. Mint kiderült, ezredének egyetlen olyan katonája volt, aki jól beszélt németül, ami biztosította gyors előremenetelét. Bivsih karrierjét az ezred szócsöveseként (polkovij ruporiszt) kezdte, a csaták előtt demoralizáló üzeneteket harsogva az ellenségre: "Dojcsen szoldatun, Gitler kaputt!", de később megtették az ezred tolmácsának, és a háború után nem is engedték haza, hanem kinevezték a türingiai Heyerode falu parancsnokának. Saját bevallása szerint egy hazaengedett SS katona után kutatva tért be a Waldheim család házába, és bár Güntert nem találta otthon, Ivan itt látta meg először későbbi szerelmét, a valószínűleg épp halálra vált Lizát és a két fiatal első látásra szerelembe esett.
Soha nem látott fotók a Romanov családról
Idén 400 éve került a hatalomra Oroszország második és egyben utolsó uralkodócsaládja, a Romanov család. 1613-tól 1917-ig, vagyis háromszáz éven át irányították a birodalmat. Ez idő alatt vált az ország igazi európai nagyhatalommá, alattuk épült fel a Téli Palota, ők irányították a Napóleon elleni csatákat, törölték el a jobbágyságot, stb. Vesztüket a világháború alatti rettenetes szegénység és éhínség okozta, aminek következtében a nagy októberi forradalom alatt Lenin emberei fogságba vették az uralkodásról már lemondott II. Miklóst és családját, majd Jekatyerinburgba vitték és 1918. április végén az Ipatyev-ház pincéjében lemészárolták őket.
Utolsó kommentek