Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Gazdagok és szépek: hárman a divat világából

Lassan, de biztosan Oroszország divatnagyhatalom lesz. Erről leginkább azok a nők tehetnek, akik okosak, fiatalok, ráadásul szépek + kőgazdagok. Íme a három legfontosabb szereplő.

3. Natalja Vodjanova

Natasa általában egészen elől szokott szerepelni a szupermodellek listáin, megérdemelten. Ennek megfelelően szépen keres, Angliában, ahol él, a vagyon alapján az első háromszázban található. Az ő nevéhez kötik az áttörést, utána még jópár orosz lány került be a topmodellek közé, néhányan közülük már-már sztárnak számítanak (mondjuk Anne V áll ehhez a legközelebb). Februárban töltötte be a harmincat, Lord Justin Portman, arisztokrata és sakkbarát férje precízen időzítette a válást. Vodjanova addig sem búslakodik, neveli három gyermekét, működteti játszóterek építésében utazó alapítványát.

0 Tovább

II. Erzsébet Puskin rokona

Idén ünnepli Nagy-Britannia II. Erzsébet regnálásának hatvanadik évfordulóját: csak két brit uralkodó élte meg a gyémántévfordulót, Viktória királynő és II. Erzsébet. Ennek okán már sok mindent felelevenítettek a közelmúltban a királynő életéből, a továbbiakban engedtessék meg, hogy a talán kevésbé közismert, "az oroszok mindenével", Puskinnal való rokoni szálat kapargassuk. "A családi hierarchia finnyás, bonyolult és érzékeny." - írja Márai. Hát nézzük csak…


0 Tovább

A pétervári underground nagy öregjei Budapesten – A NOM koncert az A38 hajón

Pénteken az A38 hajón lépett fel a szentpétervári NOM. A 25 éves fennállását európai turnéval ünneplő orosz underground zenekar tagjai már egy ideje kiöregedtek abból a korból, amelyikben még bocsánatos bűn majomjelmezben ugrálni a színpadon, de ez láthatólag nem különösebben zavarja őket. Fűzzük hozzá gyorsan: szerencsére.

0 Tovább

Kemény zsidók: Miska Japoncsik legendája

A helyszín: Odessza. Az 1794-ben alapított és 1795-ben (II. Katalin valami görögösen csengő, de női nevet szeretett volna, hát így) elnevezett város kikötő és kereskedelmi központ, a 19. század végére már közel 40 %-ban zsidók lakják. A világ mentális térképére Eisenstein rakta fel, a Patyomkin páncélos című klasszikus filmmel, a az odesszai márványlépcsők azóta is turisták ezreit vonzzák. Ha egy kicsit többet tudunk Odesszáról, akkor Oroszország egy egészen különleges, hibrid kultúrájú városát ismerjük meg. Itt születik, konkrétabban a legendás moldovai kerületben egy szegény fuvarozó apától Mojse-Jakov Vinnickij 1891-ben. Hatévesen árvaságra jut, rendes zsidó iskolába jár, matrackészítést tanul. De nem ezért ismerjük. A hírhedt 1905-ös pogromok már a zsidó önvédelmi szervezetben találják, októberben részt vesz a harcokban, majd csatlakozik egy anarchista-kommunista bandához és egy-két szolídabb rablás után egy főrendőr meggyilkolásába keveredik. 1907-ben bíróság elé állítják, 12 év börtön az ítélet. És ahogy az lenni szokott, itt indul el a karrierje. Egyrészt itt ismerkedik meg Grigorij Kotovszkijjal, akkori bandavezérrel, későbbi polgárháborús hőssel, a szovjet folklór egyik sokat emlegetett alakjával. Másrészt kitanulja a szakmát, szakavatott rabló és bandavezér lesz belőle.

0 Tovább

Így szívják az oroszok

A mai hazai dohánykínálat szinte minden igényt kielégít. Szinte. Hiszen mára nagyítóval sem találni kereskedelmi forgalomban például füstszűrő nélküli cigarettát. (Nem mintha baj lenne, s akinek szüksége van rá, hát sodor magának.) Nem úgy Oroszországban. A turisták számára meglepő lehet a füstszűrő nélküli koporsószegek széles választéka, mi több történelmi emlékbe is botolhatunk a kioszkok kirakatát mustrálva. Mai történetünk főszereplője nem más, mint a szipkás cigaretta, amit az oroszok csak papiroszi-ként (папиросы) emlegetnek.



Ezt a cigarettafajtát a XIX. század derekától kezdve árusítják Oroszországban. Legemblematikusabb példája a már a szovjet korszakból hátramaradt és mai is kapható Belomorkanal (Fehér-tengeri csatorna), aminek már a neve is történelmi kitérőt érdemel. Az említett csatorna hivatott ugyanis összekötni Arhangelszket Szentpétervárral, lerövidítvén a korábbi, elsősorban teherszállítás miatt jelentős 5000 km-es (a Jeges-tengeren át) utat 800 km-re. Az építkezést 1931-ben kezdték rabmunkával, gépek nélkül, rendkívül rossz körülmények között, rohamtempóval aminek az eredménye sajnos, nem meglepő módon nem felelt meg az elvárásoknak. Viszont nagyon sokan odavesztek, majdhogynem hiába. Gorkij kétséges hírnevét növelte, hogy ő is az építkezést méltatók között volt. Az építkezés propagandájaként hozták forgalomba az azonos nevű cigarettát, ami rendkívül olcsó, ennél fogva népszerű is volt.

0 Tovább

Oroszok

blogavatar

Oroszország, nagy ország. És milyen izgalmas! Levél: azoroszok [kukac] gmail.com

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek